تبلیغات
دست زمونه - تلخ و شیرین - خیال بافی توان مغز را افزایش می دهد

بازدید كنندگان محترم اگه مطلب یا درد دلی دارین برای ایمیل وب بفرستید
تا براتون بزارم رو وب . با تشكر

علی

جستجو

 

خیال بافی توان مغز را افزایش می دهد

یکشنبه 23 اسفند 1388   04:21 ب.ظ


نوع مطلب : عمومی ،

CMHRimage.gif

 

 

نورولوژیستهای کانادایی دریافتند که رویا دیدن با چشمان باز یا "خیال بافی" فعالیت تعداد قابل توجهی از مناطق مغزی را افزایش می دهد. 
  نورولوژیستهای کانادایی دریافتند که رویا دیدن با چشمان باز فعالیت تعداد قابل توجهی از مناطق مغزی را افزایش می دهد.
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکور در این خصوص اظهار داشتند که رویا دیدن با چشمهای باز که با اصطلاح "خیال بافی" شناخته می شود موجب افزایش توان اجرایی بسیاری از مناطق مغز می شود.

در این تحقیقات که نتایج آن در تازه ترین شماره مجله علمی Pnas منتشر شده است 15 مرد بزرگسال مورد بررسی قرار گرفتند. در این آزمایش برای این مردان یک تمرین توانایی ذهنی تجویز شد. در مدت این تمرینات یک دستگاه اسکنر، برای نشان دادن مناطقی که بیشترین فعالیت را داشتند مغز این داوطلبان را به طور مداوم اسکن می کرد.

این دانشمندان نشان دادند بخشی از مغز که با حل مسائل پیچیده در ارتباط است و "شبکه اجرایی" نام دارد، زمانی که ذهن داوطلب متمرکز بود فعال می شد. در حالیکه مناطق مغزی که در مدت انجام تکالیف عادی روزانه به کار گرفته می شوند و "شبکه پیش فرض" نام دارند در مدت حل این مسائل غیرفعال می شدند اما زمانی که ذهن غرق در یک نوع رویا با چشمهای باز می شد هر دو منطقه مغزی کاملا فعال بودند.

این دانشمندان در این خصوص توضیح دادند: "اکثریت وسیع رویاهای با چشم باز به سمت آن چیزی جهت یافته اند که محققان آن را نگرانیهای جاری می نامند. این نگرانیهای جاری، چیزهایی از زندگی فرد هستند که حل نشده باقی مانده اند. زمانی که ذهن در فضای تخیل گردش می کند، می تواند به مسائل با اهمیت زیادی فکر کند. این رفتار می تواند برای دور شدن از افکار و بعد بازگشتن بر روی مسائل پیچیده بسیار مفید باشد."نوشته شده توسط : علی